Administration

Name Title E-mail
Debbie Diggs Principal
Douglas McKeever Assistant Principal
John Drake Assistant Principal, Administration
Joy Marks Assistant Principal, Curriculum
Michelle Stewart Assistant Principal

Office Staff

Name Title E-mail
Antkowiak, Nancy Bookkeeper
Bailey, Bonnie Clerk Typist, Main Office/Switchboard
Carter, Susan Specialist, Information/Data Entry
Hernandez, Lazara Athletic/Activities Secretary
Kunkel-Fisher, Sandra Clinic Assistant
Lippens, Gloria Secretary, Guidance
Lowande, Renee Clerk Typist, Main Office
Proia, Cindy Principal's Secretary
Urbanowicz, Kris Ed Para, Media
Welch, Dianne Secretary, Attendance & Student Services

Security

Name Title E-mail
Ashley, Christopher School Resource Officer
Curry, Edward
Meers, James
Weaver, Douglas

School Counselor

Name Title E-mail
Coleman, Darcy School Counselor (Students Last Name M-R)
Gomez, Vivian School Counselor (Student last names S-Z)
Gorton, Christy School Counselor (Student last names F-L)
Mirro, Steve Career/College/Scholarships
Sushil, Michael Guidance Department Head (Students Last Name A-E)

ESOL

Name Title E-mail
Keith, Miriam ESOL Coordinator
Malinowsky, Migdalia ESOL Ed Para

AICE

Name Title E-mail
Ridgeo, Jeremy AICE/Arts Coordinator

Driver's Education

Name Title E-mail
Della Bella, Kathleen

Technology

Name Title E-mail
Kain, Michael Technology Specialist/Testing Coord.
Tortosa, Gus Technology Support Specialist

Art

Name Title E-mail
Bianchi, Ellen
Krichbaum, Jonathan
Kurth, Holly
Maldonado, Felipe Art Department Head

English

Name Title E-mail
Cook, Susan
Downes, Jennifer
Duffy, Bryan
Elschlager, Natalie
Eskay, Nancy
Farland, Teresa
Hiatt, Robert
Miller, Lauren
Prejna, Kathleen
Skinner, Lisa
Skocik, Joseph
Stewart, Kaleigh
Wiley, Patricia English Department Head

Business

Name Title E-mail Website
Beckler, Richard
Brounson, Eric TV Production Website
Curls, Jennifer Business Department Head Website
Jeter, Richard Digital Design, Web Design, Webmaster Website
Kamphouse, Garry
Leman, Lindsey
Monastra, Ashley Game Design and Animation Website
Salley, Abra OJT Instructor

Social Studies

Name Title E-mail Website
Andoscia, Michael
Bucher, Tiffany Social Studies Department Head
Cole, Anne
Correia, Danielle
Forconi, Mark
Gaar, Noah
Holland, Dolores
Kaye, Kassidy Website
Kaye, Matthew
Kilic, Sally
Molloy, Adam
Rose, Mark
Snyder, Lisa

Science

Name Title E-mail Website
Becker, Tiffany Website
Curls, Jacqueline Science Department Head
DuRant, Edward
Eaton, James
Hansen, Dawn
Hill, Rebecca
Hodges, Cleon Website
Huston, Geoffrey
Johnson, Lee Anne
Koza, Greg
Melvin, Jim
Sheffield, Anna

Math

Name Title E-mail
Agostinelli, Donna
Baker, Shandez
Blakely, Kimberly
Buckner, Lindsey
Clark, Amy
Cooksey, Tona
Hommerbocker, Stephen
Makar, Brian
Nandur, Mallika
O'Donnell, John
O'Jibway, Nathan
Stramel, Mark
Wray, Laurie Math Department Head

Reading

Name Title E-mail Website
Ashby, Taylor
Martin, Carla
Mirro, Diane Yearbook Website
Wolf, Nicole Reading Department Head/Reading Coach

World Language

Name Title E-mail Website
Benkhatar, Kathryn
Iriarte, Ignacio
Iriarte, Natasha World Language Department Head Website
Rivera, Dianira
Sardina, David

Physical Education/HOPE

Name Title E-mail
Erickson, Nicklaus PE Department Head
Rael, Stephanie
Sneddon, Christopher

Fine Arts Department

Name Title E-mail Website
Bangash, Nadia Orchestra Director Website
Brounson, Eric TV Production Website
Curls, Jennifer Business Department Head Website
Daniels, Benjamin
Jeter, Richard Digital Design, Web Design, Webmaster Website
Johnson, Sara Band Director
Monastra, Ashley Game Design and Animation Website
Ridgeo, Jeremy AICE/Arts Coordinator
Valerius, Amy Dance Department Head
Whitener, Michele Drama Department Head

ESE Department

Name Title E-mail
Acevedo, Cheryl Specialist, Staffing
Acevedo, Courtney ESE Department Head
Beller, Beth
Candelmo, Katherine
Carlson, Brenda
Green, Sharon
Keith, Miriam ESOL Coordinator
Pasquale, Brooke
Robson, Donna
Walters-Haas, Wendy

ESE Ed Paraprofessionals

Name Title E-mail
Fleming, Gail
Greenwell, Linda
Hamman, Stephanie
Jackson, Elsie
Velez, Rosa
Wiley, Scott

JROTC

Name Title E-mail Website
Dickinson, Clayton
Lansberry, Billy JROTC Department Head Website
Morris, Charlotte Website
Villaverde, Ignacio

Athletics

Name Title E-mail
Bowen, Joseph Athletic Director
Graham, Earnest Head Football Coach
Hernandez, Lazara Athletic/Activities Secretary

Cafeteria

Name Title E-mail
Coppertino, Alexandreia
Dauberman, Elaine
Duarte, Jeny
Lowery, Demetra
Lum, Wendy Assistant Cafeteria Manager
Matteo, Cynthia Cafeteria Manager
Oliver, Nancy
Perez, Maritza

Custodial

Name Title E-mail
Aguirre, Gladys
Benware, Ernest
Corbett, William Building Supervisor
Fortunato, Lawrence
Frigola, Gloria
Pestana, Boris Sites Worker
Rivera, Jennifer
Rivera Robles, Carmen
Rodriguez, Kenneth Head Custodian
Rodriguez, Ramon
Vangilder, Amber